Zadzwoń: (+48) 661 348 421

 
Psychoterapia
Psychoterapia jest uczeniem się Siebie na nowo.
Na różny sposób, w różnych strefach i obszarach.
https://terapiarodzinna.com/wp-content/uploads/2025/01/1000087363-320x320.jpg
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Aleksandra ZawadowskaPSYCHOTERAPIA SYSTEMOWA

Psychoterapia systemowa kojarzona jest zwykle z terapią rodzinną, jednak z powodzeniem stosowana jest w terapii indywidualnej, par oraz u osób, które zmagają się z takimi problemami, jak problemy wychowawcze, problemy w związku, nerwica, zaburzenia emocjonalne, uzależnienia, trauma, stres, zaburzenia psychosomatyczne i wiele innych.

Ważne, abyśmy nabyli umiejętności pozwalające spojrzeć na dawne traumy bez cierpienia, bo jeżeli za każdym razem, patrząc w przeszłość, będziemy odczuwali te same negatywne emocje, mimowolnie ćwiczymy traumę, a nie wychodzenie z niej.

https://terapiarodzinna.com/wp-content/uploads/2024/10/image0-1280x1280.jpeg
bt_bb_section_top_section_coverage_image
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
  • PSYCHOTERAPIA
  • PROCES
  • ROZWIĄZANIE

Jak wygląda psychoterapia?

Psychoterapia opiera się na rozmowie i wspólnym odkrywaniu drogi do zmiany. Pierwsze spotkania mają zwykle charakter konsultacji wstępnych. Ich celem jest rozpoznanie problemu, określenie oczekiwań i kierunku psychoterapii. Jest to czas na przekonanie się, czy dany psychoterapeuta i proponowana forma psychoterapii jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli nie, to na tym etapie można zakończyć spotkania.

Sesja terapeutyczna trwa około 50 min. i zwykle odbywa się raz w tygodniu. Długość czasu trwania całej terapii to kwestia indywidualna.

Pracuję w nurcie psychoterapii systemowej, której podstawą jest kontekst społeczny w jakim żyje osoba zgłaszająca się na terapię. Wszyscy jesteśmy częścią wielu systemów, które sami współtworzymy i które silnie na nas wpływają. Najważniejszym systemem, w jakim funkcjonujemy jest rodzina, ale także szkoła, praca, znajomi, itp. Problemy emocjonalne często są wynikiem zaburzonej komunikacji pomiędzy jednostkami w danej grupie ludzi. W związku z tym psychoterapia systemowa koncentruje się na procesach i relacjach, które łączą poszczególne bliskie sobie osoby.

Psychoterapia systemowa jest także doskonałym środkiem wspomagającym leczenie psychiatryczne pomagając powrócić do normalnego funkcjonowania i nawiązywania zdrowych relacji z ludźmi.

Na psychoterapię mogą zgłaszać się również osoby odczuwające chęć rozwoju osobistego i poznania siebie, nie akceptujące siebie lub swoich relacji w rodzinie, pracy, uczelni, a przede wszystkim głęboko zmotywowane do wprowadzania zmian w swoim życiu.

Jak to działa?

Rozpoznanie problemu.
Odzyskiwanie sprawczości.
Uczenie się zdrowego myślenia – opartego na faktach:
– pomagającego chronić zdrowie,
– pomagającego osiągnąć bliższe i dalsze cele,
– pomagającego unikać niepożądanych konfliktów,
– pozwalające czuć się tak, jak chcesz się czuć.
Zrozumienie sytuacji.
Opiekuńczość wobec siebie, akceptacja i wybaczenie.
Uczenie się rozpoznawania potrzeb – często bliskości, troski, wsparcia czy odpoczynku.
Uczenie się samoobserwacji, wglądu w siebie (Skupianie się na sobie, swoich doznaniach w sferze myśli, ciała i uczuć, pomaga dostrzec to, co nami kieruje, a z czego zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy. Kontaktuje nas też z naszymi rzeczywistymi potrzebami i ułatwia zrozumienie naszego świata wewnętrznego).

Czy psychoterapia mi pomoże?

Psychoterapia pomaga wykształcić w sobie nowe, konstruktywne reakcje, pozwalające poradzić sobie samodzielnie z problemami. Gdy poczujesz, że cel terapeutyczny został osiągnięty i czujesz się na siłach stawiać im czoła samodzielnie, powiadom o tym terapeutę. Razem przygotujemy się do zakończenia terapii.
Po zakończeniu terapii będziesz odczuwać większą samoświadomość i lepsze zrozumienie siebie. Wzrośnie Twoja pewność siebie i lepiej będziesz radzić sobie ze stresem. Poprawią się Twoje umiejętności społeczne oraz umiejętności budowania trwałych, zdrowych relacji. Poczujesz poprawę jakości życia, a także lepiej poradzisz sobie z problemami emocjonalnymi i psychicznymi.