jak wygląda psychoterapia?
Psychoterapia opiera się na rozmowie i wspólnym odkrywaniu drogi do zmiany. Pierwsze spotkania mają zwykle charakter konsultacji wstępnych. Ich celem jest rozpoznanie problemu, określenie oczekiwań i kierunku psychoterapii. Z reguły ten etap kończy się zawarciem kontraktu – umowy pomiędzy klientem i psychoterapeutą, która określa zasady współpracy np. długość trwania sesji, ich częstotliwość czy koszt. Jest to również czas na przekonanie się, czy dany psychoterapeuta i proponowana forma psychoterapii jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli nie, to na tym etapie można zakończyć spotkania.
Sesja terapeutyczna trwa około 55 min. i zwykle odbywa się raz w tygodniu. Długość czasu trwania całej terapii to kwestia indywidualna.
Pracuję w nurcie psychoterapii systemowej, której podstawą jest kontekst społeczny w jakim żyje osoba zgłaszająca się na terapię. Wszyscy jesteśmy częścią wielu systemów, które sami współtworzymy i które silnie na nas wpływają. Najważniejszym systemem, w jakim funkcjonujemy jest rodzina, ale także szkoła, praca, znajomi, itp. Problemy emocjonalne często są wynikiem zaburzonej komunikacji pomiędzy jednostkami w danej grupie ludzi. W związku z tym psychoterapia systemowa koncentruje się na procesach i relacjach, które łączą poszczególne bliskie sobie osoby.
Psychoterapia systemowa jest także doskonałym środkiem wspomagającym leczenie psychiatryczne pomagając powrócić do normalnego funkcjonowania i nawiązywania zdrowych relacji z ludźmi.
Na psychoterapię mogą zgłaszać się również osoby odczuwające chęć rozwoju osobistego i poznania siebie, nie akceptujące siebie lub swoich relacji w rodzinie, pracy, uczelni, a przede wszystkim głęboko zmotywowane do wprowadzania zmian w swoim życiu.