Spotkania terapeutyczne on-line odbywają się za pomocą komunikatora Skype lub Messenger. Ważne jest, abyśmy mogli się swobodnie wzajemnie widzieć oraz słyszeć. I to jest tak naprawdę główna różnica pomiędzy klasyczną formą terapii w gabinecie.
Psychoterapia online opiera się na rozmowie i wspólnym odkrywaniu drogi do zmiany. Pierwsze spotkania z psychoterapeutą przez internet mają zwykle charakter konsultacji wstępnych. Ich celem jest rozpoznanie problemu, określenie oczekiwań i kierunku psychoterapii. Z reguły ten etap kończy się zawarciem kontraktu – umowy pomiędzy klientem i psychoterapeutą, która określa zasady współpracy np. długość trwania sesji, ich częstotliwość czy koszt. Jest to również czas na przekonanie się, czy dany psychoterapeuta i proponowana forma psychoterapii online jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli nie, to na tym etapie można zakończyć spotkania.
Rozmowy z psychoterapeutą online są bardzo powszechną formą pomocy i badania konsekwentnie pokazują, że terapia przez internet może być tak samo skuteczna, jak spotkania z terapeutą twarzą w twarz. Są osoby, które wręcz preferują taką formę terapii, ponieważ np. nie muszą martwić się, że spotkają w poczekalni osoby, które znają. Niektórym natomiast może być łatwiej ujawnić prywatne informacje, gdy udostępniają je online. Osoby z lękiem, zwłaszcza z lękiem społecznym, także częściej sięgają po pomoc terapeuty online.
Sesja terapeutyczna przez internet, podobnie jak sesja odbywająca się w gabinecie, trwa około 50 min. i zwykle odbywa się raz w tygodniu, chyba, że sytuacja wymaga innej częstotliwości spotkań. Długość czasu trwania całej psychoterapii online to kwestia indywidualna.